Sona Ermek

Gölge Konuşuyor:

Selim İleri edebiyatı ile ilgili bu sayfalarda çok konuştum. Onun bildik kurmaca kalıplarının dışında eserler verdiğini artık herkes biliyordur. Selim İleri’nin yazdıklarını sevmeyenleri eski bir sevmeyeni olarak da anlayabilirim. Şöyle söyleyebilirim, hakkında yazılmış şeylerin okunması durumunda daha İleri daha iyi anlaşılıyor. Selim diye biri anlatmıyor olsa da onun roman ve öykülerinde hep Selim diye biri vardır edebiyatla yatıp edebiyatla kalkan.

Böyle bir zihniyetin eserlerinde içerik sanat ve edebiyat adamlarının resmi geçidi gibidir. Aslında Selim İleri’yi araştıran biri onun kurmaca ya da yarı-kurmaca eserlerini referans gösterebilir çünkü her eserinde bu isimler zikredilebiliyor. Sona Ermek romanını bu anlamda yazarın Kırık Deniz Kabukları adlı eserine daha çok benzettim. Burada da hikaye laf lafı açıyor tarzında ilerlerken romancı bizi lezzet durakları ile de tanıştırıyor.

Farklı olara Sona Ermek’de sen dili kullanılmış. Bunun yanında roman içinde birkaç cümle ve paragrafta da anlatıcıdan bahsediliyor ya da anlatıcı kendisinden bir üçüncü kişiymiş gibi bahseder. Bu anlatıcının soluk alıp verme anlarıdır: “Anlatıcı sigarasını söndürür. Kül tablası izmaritlerle dolup taşmaktadır.”

Kuvvetle muhtemeldir ki anlatıcı da dinleyen ya da seslenen de Selim İleri’dir. Eseri böyle bir çerçeve içinde vermek özgünlük kazandırmış ve anlatının işçiliği söz konusu edilmiş.

Artık sona varmış biridir anlatılan ya da seslenilen. Sanki sarfettiği alınteri karşısında vefa bekleyen biridir. Kendini ölüme yakın hissetmek sağlık durumuyla değil yaşla ilgili olduğu tespiti isabetlidir. Algıları açık olan romancının bitip tükenmeyen bir kaynağa sahip olduğunu söyleyelim. Algı ve hafıza kaybı olmadıkça yüz yaşında bile eser verme potansiyeline sahip olacaktır.

Selim İleri’nin bu eserinde ismi ne çok zikredilen edebiyat adamı Abdülhak Şinasi Hisar’dır. Sona Ermek bu bakımdan Abdülhak Şinasi’ye bir armağandır…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s