Masal Battaniyesi

Gölge Konuşuyor:

Çocuk kitaplarında önemsediğim şey yazarın hayal gücünün sınırlarını zorlaması. Çünkü özgünlüğü ancak bu şekilde yakalarım. Bana özgün gelen bir hikayeyi de anında baş tacı ederim. Buna sebep de alandaki kısırlık. Bu durumda ister istemez özgünlük avına çıkarım. Masal Battaniyesi bu bağlamda söz konusu ettiğim kriterleri fazlasıyla uyuyor.

Bir ilk okuma kitabı gibi okunabileceği gibi, yediden yetmişe her aklı başında hikaye ya da masal dinlemeyi seven kişinin ilgisini çekeceğine olan inancım tam Masal Battaniyesi’nin. Hayal güzel, bu çok önemli. Yazanın zekasını göstereceği gibi okuyan için beklenmedik sürprizlerle dolu olacaktır.

Masalcı bir ninenin olması, battaniyesinin olması ninenin, batttaniyenin gözden çıkarma biçimi, yün bulamayan ve bu nedenle üşüyen komşuların bu sevgi dolu nineye vefası ve bu karşılıklı dayanışmanın zamanla bir döngüye dönüşmesi bu sıcacık, bir battaniyeye sıcaklığına sahip bu masalı herkes sever diye düşünüyorum. Ayrıca da hikayeyin elimdeki nüshasını benden önce okumuş olan Heval ve Hevin kadar şanslı olacaktır bu kitabı okuyan çocuklar…

Uzak bir dağ köyünde yaşayan Masalcı Nine’nin çok güzel bir yün battaniyesi vardır. O battaniye’nin üzerinde toplanan köyün çocukları onun masallarını dinlemektedir.

Masalcı Nine, soğuk kış günlerinde komşularının yeni giysilere ihtiyacı olduğunu görünce, battaniyesinden söktüğü yünlerle giysiler örüp gizlice onlara armağan etmeye başlar. Masal Battaniyesi giderek küçülmektedir. Ancak köy sakinlerinin de bu soruna bir çözümü vardır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s