Bubela ile Kurtçuk

Gölge Konuşuyor:

Bir çakma Kumkurdu izlenimi bıraksa bile kaydadeğer bir çocuk kitabı. Aynı zamanda Cüceler Ülkesi’ndeki Gulliver’i hatırlatıyor Bubela. Tek başına sürdürdüğü yaşam nedeniyle aklımıza ister istemez Pippi Uzunçorap’ı getiriyor Bubela.  Kendisinden öncekilerin her birinden bir parça barındırması onun özgünlüğüdür

Bir dev olan Bubela için faytonların üzerinden atlamak ve uçmakta olan balonları yakalamak mesele değildir. Tüm cüssesine rağmen bir sineği bile incitmeyecek kalbi vardır Bubela’nın. Biraz yalnızdır yalnız. Bu nedenle de sürpriz arkadaşı Kurtçuk’a sürprizler yapmak ister. Tabii kurtçuklar hakkında fazla şey bilmediği için ne yapacağını bilemez. İmdadına bahçıvan gelir, çamur pastasının kurtçuğun hoşuna gidebileceğini söyler.

Kitapta Bubela’yı tanıtan normal sayfa düzenlerinin dışında yazı ve resimlerin iç içe olduğu dolu sayfalar var. Bu sayfalar hem bilgilendirici, hem de eğlendirici. Özellikle Bubela’nın kaktüsler yapılmış den askılıkları ve vestiyeri dikkat çekici. Pippi gibi anne babasıyla çatışıyor olsa da Bubela yine böyle bir sayfada anne babasından gelmiş olan mektupları Kurtçuk’a okur. Anne ve babası yokken ona babaannesi bakıyordur…

Kurtçuk’u korkutmuş olsa da Bubela’nın diğer çocuklarla kumdaki macerası da bir çocuk için oyun oynamanın ne anlama geldiğini gösterir niteliktedir. Fiziksel farklılık Bubela’nın korktuğu kadar engel çıkarmadı… Balon şenliğinde de keza Bubela’nın mutluluğu yüzünden okunuyordu. Deniz gibi gökyüzü de kibrit kutusunu kendine mesken tutan Kurtçuk’un hoşuna gitmez haliyle. Denizde suyun yarattığı korkuya benzer bir korku da gökyüzünde kuşlar yaratacaktır çünkü.

Bubela ile Kurtçuk üçüncü ve dördüncü sınıf düzeyinde okutulabilir. Üçüncü sınıfın duygu dünyasına hitap ediyor olsa da yazının fazla olması nedeniyle dördüncü sınıflara okutulması daha doğru.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s