Kontrol Kalemi : Hay 1000 post-it

Gölge Konuşuyor:

Kalem o kadar da kontrollü değil. Kimi zaman yapıcı, neşeli; kimi zaman da iğneleyici, zehir zemberek, “cellat”. Her durum da güzel ama. Ne bütün bunlar? Roman değil, hikaye değil, şiir değil, deneme eh işte. Ama güzel. Anlatılanların ne olduğu konusunda bi Murat Yalçın’a kulak verelim: “Hamalların, küfecilerin sırtlarındaki yükü üstüne koyup soluklandıkları yüksek taşlar olurmuş yol kenarında “mola taşı” dedikleri. Bu notlar da öyle, soluklanma anlarında, durup bir-iki şey söyleyebilecek gücü kendimde bulduğum seyrek zamanlarda yazıldı…”  Söz konusu zamanlar 2006-2014 yılları arasına tekabül ediyor. Tabi bu notların bazıları MY’nin sevdiği yazarlardan alıntılarla zenginleşmiş, bazıları ise tamamen bu sözünü ettiğim yazarlardan alıntı…

Tabii okuma yazma becerisine sahip herkes her kitabı okuyabilir. Okur ama okuyamaz. Gerçekçi olalım, yıllar yılı yazmamış olsanız bile okuma alanında soluklanmamış iseniz bu sizin kitabınız değil ve elinizde bir kötü kitaba dönüşecektir. Burada kendimi bişi sandığımı düşünmeyin. Şöyle düşünün yelkenli sörf yapmakta çok deneyimliyim, alana ilgi duyanların zor akrobatik hareketlerin olduğu bir sörf macerasından kaçınmasını öneriyorum. Ama siz bilirsiniz, boğulup gidersiniz. Bu kitabı tanıdığım birkaç kişiye önerebilirim sadece. Misal Murat Yalçın’ın bahislerde bir süre sonra EB diye kısalttığı Enis Batur okuyan bir dostuma önerebilirim. EB ile MY aynı zihniyet olduğu için dostum dediğim A’ya bu kitabı önerebilirim.

Hepsine işaret koyardım bu bin küçük notun üzerine ama bir kaç tanesini seçip buraya koymak istedim, ileride hafızam tazelensin diye. Sondan başlıyorum:

“Büyük kumarda tapi kalmış oyuncunun son kozunu masaya sürmek için beklemesine benzer, yazmaya oturmadan önceki zaman.”

“Evine gittiğim ilk yazar Leyla Erbil’di. Sevdiğim yazarları evinde görme meraklısıydım. Çok meraklı bir çekingendim, ben eskiden. Şimdi mi? Hem sevgisiz, hem ilgisizim.”

“Şiir alkoldür, uyuşturucudur, sigaradır. yakılır, çekilir. İçilir, uçurur… Öykü kahvedir süttür. Cezvede pişer. Başında beklemeli, kaynamalı ama taşmamalı… Roman, sıcak yemektir. Güveçtir: kısık ateşte saatler sürer pişmesi… Ocakta bırakıp evden ayrılabilir, başka işlerinizi kovalayabilirsiniz. Acemiler, ocağın başına döndüklerinde dibi tutmuş pencereyle karşılaşırlar. Olsun yemeğin dibini ziyan etseler de, karnı doyuracak bir tabak çıkarırlar, koca tencereden.”

“”Tomris Uyar romana gönül indirmedi.” demiş biri diye, kükredi Hulki Aktunç telefonda. Bir parça yadırgadım, ben de söylemiş olabilirdim, öyle düşünüyorum çünkü.”

“Tomris Uyar’ın 6 Mayıs 1977 tarihli gündökümü: “Edip Cansever ile Akademi Kitabevi’nde kitap imzalayacağız. Adımlarımız geri geri gidiyor. Yazarlığın bu tür işlerle bağdaşmadığını düşünüyoruz. Reklam kampanyalarına koşturmak, gazetelere fotoğraf yetiştirmek, eleştirmenlerle tatlı geçinmeye çalışmak, yazar ağırbaşlılığına uygun düşmüyor. Sanki bir tezgah kurmuşsunuz da o tezgah aracılığıyla adınızı duyurmaya, ününüzü genişletmeye çalışıyorsunuz, alanınızın dışında bir yöntem kullanıyorsunuz yani.””

“Suya sabuna dokunmayan nesnellik yerine gözünü budaktan sakınmayan öznellik gerek. Öteden beri “nesnellik” dendi mi gülesim gelir.”

“Hep homurdanmışımdır, insanlık ölmüş ölmemiş haberlerine. / Hayvan homurtusu çıkarmışımdır. / İnsanlık ölse de kurtulsak, demiştir, en hayvan bilincim, / İnsanı öldüren, dirisidir bir başkasının. / İyilik güzellik, dirlik düzenlik bönleri gever, insanlık lafını en. / İnsan ölülerin izini sürdükçe öldürür.”

 

 

Kontrol Kalemi : Hay 1000 post-it” üzerine 2 yorum

  1. EB’u keyifle okuduğuma göre MY’ı da okuyabilirim. Listeme sayenizde bir kitap ve bir yazar daha girdi. Sağolun edebiyat gurusu “GÖLGE”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s