68. Adım

Gölge Konuşuyor:

İstemiyorum İşte’den sonra okuduğum ikinci Nilay Yılmaz çocuk kitabı oldu. Nilay Yılmaz’ın sadece çocuk kitapları yazmakla kalmıyor çocuk edebiyatı üzerine çalıştığını biliyoruz. Bir kitap dergisinde çocuk sayfasını idare etmişti daha önce. Yıllar önce çok işime yaramıştı onun konu ile ilgili çalışmaları. Eğitim-Sen’in çocuk edebiyatı katalogu hazırlama çalışması sırasında da kendisini dinleme fırsatı bulmuştum.

Nilay Yılmaz çocuk dünyasını yansıtmakta, çocukça bakış açısını yansıtmakta oldukça başarılı. İstemiyorum İşte’nin daha başarılı bir kitap olduğunu söylemeliyim. Bu kitabın eksiği neydi diye soran olursa, eksik göremediğimi söylerdim ancak, arka kapaktaki “68. Adım, arkadaşlığın, dostluğun, sevginin ve sokak oyunlarının peşine takılıp gideceğiniz; okulda, mahallede ve beklenmedik sürprizlerin başa bela olduğu anlarda dedektif gibi iz süreceğiniz eğlenceli bir öykü.” adlı açıklamayı görünce ben de kendimi bolca sürprize hazırladım. Sürpriz neydi anlamadım. Küçük kızın yaramazlığından ve sakarlıklarından dolayı başına aldığı küçük belalar, miniklerin birbirine duyduğu “aşk”ın masumluğu güzel ve gerçekçi verilmiş ama sürpriz sayılmaz bunlar bence. Yine küçük kızın karakteri; yüksek sesle konuşması, her yeri adımlaması, zaman zaman oyuna ve yalana ( küçük yalanlar) onu hoş göstermesi güzeldi. Ne var ki, çocuk edebiyatında biraz da insan şaşırtılmak istiyor. Özellikle macerasever erkek çocukların bu kitabı sıkıcı bulacağından korkarım.

68. Adım üçüncü sınıflara tavsiye edilen bir kitap olarak okudum. Yaş grubunun duygu dünyasını yakalayacağını düşünüyorum kitabın. Resimlendirme de gayet başarılı ama resimsiz sayfaların hayli fazla olması çocuğu korkutabilir. Resim yazı oranı çocuk söz konusu olduğunda önemli olduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan dördüncü sınıflara daha çok öneriyorum kitabı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s