Bayan De Souza’nın Son Dersi

Gölge Konuşuyor:

Belki çok güçlü bir roman değil ama bilinmedik bir coğrafyadan özgün bir yapıt. Bir de eşcinsellik gibi kimilerine can sıkıcı bir konu işlediği için rahatsız edici romanlar kategorisinde değerlendirilebilir. Homofobim olmadığı için mevzu ile ilgili bir rahatsızlığım da olmadı. Ve romandaki eşcinsel yeniyetmenin bir müslüman olması da rahatsızlık verebilir. Romanda bir eşcinsel var o da müslüman ya da bir müslüman var o da eşcinsel. Müslümanın eşcinsel olup olmaması tartışılacak bir konu değil, eşcinselliğin bir hastalık, bir sapma olduğu da tartışılabilir ama ben bunu da tartışmak istemiyorum. Hatta ben bu tartışmayı eşcinsellere bırakmak istiyorum.

Tek müslüman Emir değil, ailesi de var çünkü, görmemiş olsak da. Ben bizim köyde de eşcinsel olmadığını düşünüyordum. Çocukluğumda hiç kimse bana böyle bir şeyden bahsetmediği için ancak üniversite eğitimi gördüğüm İstanbul’da bu üçüncü türle karşılaştım. Bizim köyde eşcinsel olduğunu bu sayfalarda hakkında konuştuğum Yusuf Yeşilöz’ün Düğün Uçuşu adlı romanı hasebiyle öğrendim. Evet gerçekten bu roman bir çok yönüyle Düğün Uçuşu’na benziyor. Ama ne yazık ki buradaki karakter Düğün Uçuşu’ndaki karakter kadar şanslı olmayacak.

Bir eğitim romanı da sayılabilir. Altmış yaşındaki İngilizce öğretmeni Bayan De Souza son dersini vermektedir. Hikaye geçen yüzyılın edebiyat alanındaki önemli buluşu bilinç akışı tekniğiyle aktarılıyor. Yani koskocaman roman aslında öğretmein öğrencileri ile son dersini işlemektedir. Sınıfa hitaben konuşmasında öğretmen geçmişine döner. Artık hayatta olmayan kocası Christopher ve öğrencisi Emir ile acı ve mutluluk ekseninde ilerleyen hikayesini dinleriz. Ayrıca da Rosa De Souza’nın karakterinin şekillenmesinde büyük rol oynayan annesiyle olan problemli ilişkisini görürüz bu macerada.

Yer yer karakterin düşüncesizliği miydi yoksa romancının ekssikliği miydi karar veremediğim Rosa’nın Emir’e yardım edeyim derken soruna daha da büyüteceği ihtimalini göz ardı etmesine anlam veremedim. Muhafazakar bir yapıya sahip insanların ister Hıristiyan, ister Müslüman olsunlar eşcinselliği bir kimlik olarak kabul etmeyeceklerini tahmin etmesi lazım. Bir telefon konuşması Rosa’nın Emir’İn babasıyla yaptığı konuşma ile Emir’in Rosa’ya yazdığı veda mektubu trajediyi gözler önüne sermektedir.

Üstünkörü bir ayrılık töreninden sonra son dersi Bayan De Souza’nın bir psikodrama terapisine dönüşmesi romanı okunur kılıyor ve ben hiç bir şekilde romandan kopmadım, bir kaç yerde içim sıkılmasına rağmen. Hani bu romanı herkes okumalı mı? Emin değilim, ama insan kendisiyle bazı kritik konularda yüzleşmek için deneyebilir böyle bir okumayı…

Bayan De Souza’nın Son Dersi” üzerine 2 yorum

  1. Kitap yorumunu bir kenara koyuyorum ve bir konudaki düşüncemi aktarma gereği duyuyorum. Üç çocuk babası 66 yaşında bir hekimim. Ne eşcinselim ne de homofobik. Ancak şunu kabul etmiyorum. Eşçinsellik bir hastalık değildir. Bireyin ruhsal ve düşünsel dünyasındaki cinsel emirlere o bireyin olumlu cevap vermesidir. Bunları yadsıyabilir de. Özgürce kabullenmesi sonucu kadın veya erkek eşcinsel olduğunu net olarak ortaya koyar. Sapkın olarak nitelemek ise tamamiyle kültür, gelenek, din baskısı sonucu ortaya çıkan bir yaftadır ve bana göre büyük bir yanlıştır. Eşcinseller de benim gibi heteroseksüel bir birey gibi normaldir ve sağlıklıdır, hasta değildir. Tercihi öyledir buna da saygı duymak gerekir.

    • Bu değerli katkı için öncelikle çok teşekkür ederim. Tabii ki ben de eşcinselliğin hastalık olmadığı inancına sahibim. Ama benimki sadece inanç. Malumunuz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmuyor. Benim açık bıraktığım meseleyle ilgili sorusu ve görüşü (karşıt ya da destekler) olana açıklamanızın da iyi bir cevap olduğu düşüncesindeyim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s