Ağaçların Özel Hayatı

Gölge Konuşuyor:

Benim gözümde artık rüştünü ispatlamıştır Alejandro Zambra. İyi bir yazar Zambra, daha da iyi olacak, çünkü halen çok genç, onun bundan sonra da daha iyi eserler vereceğine olan inancım tam…Okuduğum üç romanda da hem dil, hem de üslup olarak benzerlikler var. Bonzai’den Eve Dönmenin Yolları ve Ağaçların Özel Hayatı kadar zevk alamadım. ağaçların 001

Bir kere çok sevebileceğiniz karakterler yaratıyor. Ve birbirine tutunan kahramanlar. Genelde ikili bir dayanışma örneği var romanlarda. Bu romandaki Daniela ve Julian gibi.  Romanın hemen başındaki Daniela’nın Julian için, babamdan daha  çirkin ama babamdan daha sempatik açıklaması bile ikili arasındaki elektriğe işaret ediyor. Bundan sonra yakınlık Julian’ın Daniela’ya ağaçlar hakkında hikayeler anlatmasıyla pekişiyor. Daniela’ya artık rahatlıkla Julian’ın evlatlığı diyebiliriz.

Zambra’nın diğer romanlarında olduğu gibi baş karakterlerin okuma ve yazma ile arası iyi yine. Julian okuyor ve yazıyor. Julian’ın edebi zevki var. Ve her zaman yaşam ile kitaplar arasında bağ kuruyor. Julian’ın olduğu her sayfada bir edebiyat metninin, bir edebiyatçının adı zikrediliyor. Julian edebiyata meraklı demenin ötesinde , edebiyat Julian’ın hayatının yarısı dersek yalan olmaz, belki de insan ilişkilerinde en belirleyici unsur, en belirleyici ölçüt. Onu insanlara yaklaştıran ve onu insanlardan uzaklaştıran bir unsur.

Dolayısıyla Daniela ile ilişkisinin odağında da edebiyat var Julian’ın. Bir okur olarak edebiyatın böylesine bir dostluğu inşa etmesine sevinirken, bir eğitimci olarak bir yetişkinin bir çocuk ile edebiyat üzerinden ilgi çekmesini de eğitimdeki iyi örnekler statüsüne koyuyorum. Hikayeler anlatalım çocuklara, okutalım, okumasına aracı olalım. Çünkü edebiyat mutluluktur. Mutlu çocuklar ise mutlu bireyler, mutlu yetişkinler demektir.

Hani Julian süper ilişkiler kurabiliyor mu? Hiç de değil. Kadınlar oluyor hayatında. Mesela Veronica olmuştu, ama Veronica bırakıp gitti; mesela Karla olmuştu, ama Karla da bırakıp gitti. İkisinde de sebep aynıydı: Julian’ın amcık ağızlının birisi olması.

Roman bilinç akışının da güzel bir örneği. Mesela Julian geçmişine gidiyor, geçmişindeki hayallari  ve bugünü bir arada düşünüyor. Yani roman o anlarda geçmişteki geleceği işliyor.:. Bir de Julian, Daniela için bir gelecek tasavvur ederken. Daniela için kurduğu yaşamı bugüne bakarak değerlendirmeye çalışıyor, başka bir deyişle gelecekteki geçmişi işliyor. En nihayetinde de her iki durumda da şimdiyi işliyor. Tüm bunlar anı, hayal ve gerçeklik arasında bir denge kurulmasına vesile oluyor…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s