Sevgili Mimi

Gölge Konuşuyor:

Konu klişe ama, Tim Parks yazdığı için okunuyor. Kız kaçırma işi işlenmiş. Ya da rehin alma işi. Kız sevdiği adama kaçmış. Ama kız yanlış biliyor. Aslında öyle değil, adam kızı rehin almış. Malum kız zengin. Adam da dolandırıcı. Fidye istiyor kızın ailesinden.sevgili mimi

Holivut bu fidye ve rehin alma işlerinin posasını çıkarmıştır. Ama nitelikli dolandırıcılık reytingi yüksek bir konu. Aklıma hemen Ripley geliyor. Kitabı okurken Parks’ın Morris’inin, Highsmith’in Ripley’inden daha insancıl olmasını umut ediyorum. Nitekim Morris, Ripley kadar kurnaz görünmezse de, daha vicdan sahibi gibi görünüyor. Dilerim yazar ters köşeye yatırmaz.

Bence kitaba nitelik kazandıran nitelikli dolandırıcılık değil, “içimizdeki katil”i işleme biçimidir. İçimizdeki katil de çok işlendi aslında. Bu işin kült ismi Raskolnikov’dur. Musil’in Niteliksiz adamı Ulrich cinayet işlememesine rağmen içindeki katili temsil eden bir katile kucak açar. John Banville’in Tutanak Defteri adlı romanı malum konuyu işliyordu.

Sevgili Mimi romanı da bu durumun felsefesini yapıyor tabi ki. Roman herkesin  aslında cinayet işleme potansiyeli olduğunu söylüyor. Sadece potansiyel değil her insanda istek de var aynı zamanda. Ne var ki, bunun doğru olduğu konusunda kimileri kendisini ikna edemiyor.

Sevgili Mimi’nin Tim Parks’ın daha önce okuduğum Kader ve Europa adlı romanlarının seviyesinde bulmadım. Yine de ortalama bir Tim Parks’ı bile birçok bestseller’a tercih ederim.

Sevgili Mimi” üzerine 3 yorum

  1. Sn:Bilal Hocam niye böyle ayrıntı kitaplar okuyup köşenizde yer veriyorsunuz edebi olarak bu son okuduğunuz kitabın bir ağırlığı var mı?Kitaplar hakkındaki özetlernizi zevkle okuyorum ama neden edebiyat incelemesi tarzında yazmıyorsunuz yani bu romanlar hangi akımların ürünü edebi olarak yeri nedir nasıl değerlendirmeliyiz böyle yazarları..?

    • Siz neden ciddi bir eleştiri yazısı yazmıyorsunuz, diye soruyorsunuz. Çünkü ne bunu yapacak bilgi ve beceriye sahibim, ne de buna isteğim var. Ben kitapla aramdaki ilişkiye bakarım. Benim yaptığım biçimiyle yorumu değerli bulan yorumlar da duymuştum ayrıca.

      • Sizin yaptığınıza saygı duyuyorum ve önemsiyorum ama öyle olsa sizin tarzınızla bizlerde daha çok şeyler öğrenirdik ama yinede zevkle okuyorum sizi sağolun….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s